Dětské a novorozenecké oddělení

Péče lékařů a nelékařského zdravotnického personálu je poskytována na standartním oddělení, na oddělení JIP a novorozeneckém oddělení, přidruženy jsou také dětské odborné ambulance.

Standardní oddělení

Dětské oddělení zajišťuje lékařskou a ošetřovatelskou péči při stanovení diagnóz, léčebných i diagnostických výkonech. Hospitalizovány jsou zde také děti po operačních výkonech. K dispozici máme 23 lůžek.

 • Umožňujeme pobyt doprovodných rodičů dětí, do šesti let věku dítěte automaticky zdarma. Dle aktuální kapacity oddělení rádi vyhovíme i rodičům dětí starších šesti let. Cena pobytu se řídí ceníkem placených služeb.
 • Na dětské pacienty čekají postýlky v nově zrekonstruovaných, vhodně zařízených pokojích, které jsou vybaveny televizí a pokryty WiFi signálem.
 • Ke komfortnějšímu pobytu nemocného dítěte společně s rodičem máme k dispozici dva samostatné nadstandardní pokoje, kde malí pacienti naleznou více soukromí i klidu pro své uzdravení. K vybavení pokojů patří vlastní rekonstruované sociální zařízení, koutek k přípravě kávy či čaje s vlastní lednicí. Pro kojence jsme připravili přebalovací pulty s vaničkou, nezbytností je také TV. Zpoplatnění se řídí ceníkem placených služeb.
 • Návštěvní doba pro rodiče je nepřetržitá.
 • Na oddělení byl zaveden a s úspěchem pokračuje Projekt herní terapie. Paní učitelka ZŠ, sestřičky, i herní specialistka formou hry, vyprávěním a ukázkami pomůcek se snaží zmírnit strach i obavy dítěte z neznámého prostředí, či výkonu. K snadnější přípravě dětí k diagnostickým i terapeutickým výkonům nám dopomáhá loutka „panenka Cecilka“, ale i album s tematickými fotografiemi.
 • Na dětském oddělení probíhá také výuka základní školy. Paní učitelka se snaží pomáhat dětem nejen s učením, ale také děti zabaví a především krátí dobu pobytu dětem vyráběním a tvořením v návaznosti na roční období. Jejich výtvory často zdobí naše oddělení.
 • Dětem i jejich rodičům k zpříjemnění pobytu slouží  herna plná hraček, pro starší děti je vybavena dvěma počítači.
 • Spolupracujeme s nadací Zdravotní klaun. Návštěvy veselých klaunů, kteří svým humorem vykreslí úsměv na každé dětské tváři, probíhají pravidelně 1x měsíčně.
 • Pobyt dětí občas zpříjemňují také dobrovolníci, kteří předčítají dětem pohádky, hrají s dětmi společenské hry nebo si jen tak povídají.
 • Jsme velice rádi za občasné darování hraček z řad veřejnosti, které pak rozdáváme dětem jako odměnu za nepříjemný výkon.
 • Zapojili jsme se také do akce Život v kufříku, kdy nadace věnuje novorozencům určeným k adopci kufřík s jeho první hračkou, svetříkem či čepičkou. Sestřičky pořizují první fotografie dítěte, vepisují do vzpomínkové knihy první chvíle jeho života, píší mu věnování.
 • Pro veřejnost umožňujeme prohlídky dětského oddělení určené pro dětský kolektiv. Cílem je zmírnit obavy a strach dětí z nemocničního prostředí.

Novorozenecký úsek dětského oddělení

Novorozenecký úsek dětského oddělení se nachází ve 3. patře pavilonu A na porodnickém oddělení, k dispozici máme 23 lůžek. Poskytujeme komplexní péči především o fyziologické novorozence s možností intenzivní péče, o patologického novorozence s poruchou životních funkcí a o nezralé novorozence od 34. gestačního týdne. Oddělení novorozenecké JIP je vybaveno přístroji k podpoře dýchání a monitorování životních funkcí, k zajištění novorozence po porodu dále slouží vyhřívací lůžko, čtyři inkubátory a fototerapie.

Jsme hrdým držitelem prestižního ocenění Baby Friendly Hospital.

Denně v době od 8 do 20 hodin jsou na telefonním čísle: 724 140 330 k dispozici odborné laktační poradkyně, které pomáhají maminkám vyřešit problémy při kojení. Mimo tuto dobu je možné na tel.: 583 332 322 kontaktovat horkou linku kojení přímo při novorozeneckém oddělení. Problémy s kojením je možné konzultovat také na Národní lince kojení, a to ve všední dny v době od 8 do 13 hodin na telefonním čísle: 261 082 424.

V případě potřeby se můžete na tel.: 583 332 322 objednat do laktační poradny, která je na našem pracovišti v provozu každý všední den od 8 do 14 hodin.

Co u nás čeká miminko po porodu?

Po spontánním porodu - pokud to zdravotní stav maminky i dítěte dovolí a maminka si to přeje, rádi umožníme poporodní bonding a podpoříme tak láskyplnou vztahovou vazbu nové rodiny. Jinak novorozenec zůstává s maminkou na porodním sále – je přiložen k prsu, po 2 hodinách je odvezen na novorozenecký úsek, kde je vyšetřen dětským lékařem a podle stavu maminky a dítěte předán k mamince na pokoj.

Po operativním porodu – umožňujeme poporodní bonding mamince a dítěti na operačním sále pouze omezeně, dále v něm může pokračovat tatínek na novorozeneckým boxu. Novorozenec je umístěn na novorozeneckém úseku, první přiložení k prsu probíhá na porodním sále, většinou do dvou hodin po porodu, vždy podle stavu maminky a dítěte. Dále je nošen ke kojení podle potřeb k mamince na pokoj. Trvale na pokoj předáváme novorozence až je maminka soběstačná a je schopná se o své miminko starat.

Bezprostředně po porodu novorozencům neměříme délku. Násilné natahování dolních končetin ze schoulené polohy plodu v matčině břiše je pro novorozence traumatizující a z ortopedického hlediska nevhodné. Na doporučení neonatologů a ortopedů délku měříme až třetí den po porodu.

Pokud novorozenec z nějakého důvodu nemůže být u maminky, je umístěn na observační box novorozeneckého úseku, kam za ním maminka kdykoliv dochází. Může si jej přebalovat a kojit. Tatínkům, eventuelně dalším členům rodiny, umožníme z hygienických důvodů návštěvu miminka na observačním boxu pouze omezeně.

Co se děje s děťátkem během pobytu u nás?

Je téměř trvale u maminky na pokoji. Maminka má tak možnost starat se o svého drobečka po celý den podle jeho individuálních potřeb a naučit se tak vše, co potřebuje.

Denně probíhá vizita – dětský lékař miminko vyšetří, kontrola hmotnosti a měření tělesné teploty novorozenců je součástí vizity na pokojích.

Před každým bolestivým výkonem, jako je odběr krve nebo injekční podávání vitamínu K po porodu, podáváme miminku do úst na štětičce malé množství roztoku sacharózy. Jedná se o prostředek nefarmakologického tišení bolesti.

Dětem umístěným v inkubátoru umožňujeme klokánkování – kontakt kůže na kůži. Pokud maminka ze zdravotních důvodů klokánkovat nezvládne, může ji v tomto zastoupit tatínek.

Při problémech s krmením praktikujeme systém Bazální stimulace – učíme maminky, jak dítě jemně stimulovat, aby bylo schopno vypít si potřebnou dávku mléka bez nutnosti krmení sondou do žaludku.

Maminky zaučujeme správné manipulaci s novorozencem, přikládání k prsu, koupání. Dále se maminky naučí, jak miminko uklidnit, co dělat s „bolavým bříškem"…

Pro případ potřeby všechny maminky seznamujeme se způsobem ručního odstříkávání mateřského mléka a se zásadami manipulace s odstříkaným mlékem. Pokud je potřeba dokrmovat, maminky si osvojují alternativní způsob dokrmování – stříkačkou po prstu. Nechce-li maminka nebo nemůže kojit, je jí umožněno krmit své dítě z láhve.

Nově nabízíme maminkám možnost zakoupit si přímo na oddělení za příznivé ceny pomůcky ke kojení (k ošetření bolestivých bradavek, silikonové kloboučky, jednorázové lahvičky na odstříkané mateřské mléko pro převoz z porodnice a sterilizační sáčky pro domácí použití).

Pro Vaše pohodlí během pobytu u nás je možné si v případě potřeby zapůjčit na pokoj za poplatek přenosnou odsávačku mateřského mléka. Jinak je maminkám bezplatně k dispozici odsávačka ve společné místnosti k tomu určené.

Před propuštěním z porodnice má novorozenec standardně provedeno ultrazvukové vyšetření mozku a ledvin, vyšetření očí k vyloučení vrozené katarakty (šedý zákal čočky), vyšetření sluchu (tzv. otoakustické emise), odebranou krev na povinné vyšetření endokrinních onemocnění, vrozených metabolických vad a cystickou fibrózu – tzv. novorozenecký laboratorní screening a nově také screeningové vyšetření vrozených kritických srdečních vad. Dále je opakovaně vyšetřeno dětským lékařem. Vyšetření ortopedem a ultrazvuk kyčlí není prováděno pravidelně, proto se někdy děje dodatečně - do konce 2. týdne života, formou ambulantní návštěvy podle místa bydliště.

Po propuštění je nutné následující pracovní den kontaktovat obvodního dětského lékaře za účelem dohodnutí termínu první kontroly. Do 7 dnů je nutné nechat vystavit rodný list na matrice Městského úřadu v místě narození dítěte, s rodným listem dítěte zajistit zdravotní pojištění. S rodným listem a občanským průkazem je také možné požádat o porodné, přídavky na dítě, eventuelně jiné sociální dávky na Úřadu práce podle místa bydliště matky.

Na setkání s Vámi a Vaším děťátkem se těší porodní asistentky, dětské setry a lékaři novorozeneckého úseku dětského oddělení.

Dětské odborné ambulance

Ambulance zajišťují diagnózu i léčbu některých onemocnění srdce, ledvin i hormonálních poruch, také zajišťují sledování vývoje předčasně narozených dětí i dětských diabetiků. Kardiologickou, nefrologickou, endokrinologickou ambulanci i ambulanci rizikových dětí naleznete ve 2. patře pavilonu R. Objednání je možné na základě doporučení obvodního pediatra. Doporučení může odeslat pediatr sám nebo se lze objednat telefonicky v ordinačních hodinách dané ambulance.

Oddělení JIP

JIP disponuje čtyřmi lůžky pro kojence a větší děti. Je vybavena monitory životních funkcí i další moderní přístrojovou technikou umožňující intermediální i intenzivní péči o malé pacienty.

Informace ke stažení

NÁŠ TÝM

Primář

MUDr. Andrea Lysáková

583 332 221

Vrchní sestra

Mgr. Vladislava Dajčová

724 161 051

Vedoucí sestra

Lenka Babištová

583 332 221

Laktační poradkyně

denně 8:00 – 20:00

724 140 330

FOTOGALERIE