Oční oddělení

Naše oční pracoviště poskytuje komplexní oftalmologickou péči pacientům z šumperského a jesenického regionu. Postará se o Vás tým zkušených lékařů i ochotných zdravotních sester.

Spektrum péče našeho pracoviště

Všeobecná oční ambulance – ošetřuje akutní pacienty, zajišťuje klinická vyšetřování pacientů a léčbu očních onemocnění. Součástí péče je i předpis brýlí, perimetrické vyšetření, pachymetrie nebo vyšetření OCT.

Diabetologická oční ambulance - klinická vyšetření, ultrazvuková vyšetření, digitální fotografie, fluorescenční angiografie, laserová léčba, perimetrické vyšetření, OCT.

Glaukomová ambulance - klinická vyšetření, aplanační tonometrie, perimetrické vyšetření, pachymetrie, digitální analýza zrakového nervu, OCT.

Makulární poradna - klinická vyšetření, digitální fotodokumentace, fluorescenční angiografie pacientů s onemocněním žluté skvrny sítnice, OCT.

Poradna pro slabozraké - klinické vyšetření, vyzkoušení a předpis pomůcek pro slabozraké pacienty.

Čeká Vás operace? Pročtěte si, co všechno bude potřeba.

Před příchodem na oddělení se prosím předem objednejte na recepci:
tel.: 583 332 752/753, e-mail: ocni.recepce@nemocnicesumperk.cz

Místo klasického lůžkového oddělení disponujeme moderním denním stacionářem s lůžky, která jsou využívána od 7 do 17 hodin převážně pro operované pacienty. Na očním oddělení je zaveden režim jednodenní chirurgie, což znamená, že pacienti ráno přijdou na oddělení, po nezbytném předoperačním vyšetření jsou operování a ještě tentýž den odpoledne po kontrole mohou jít domů. Výjimečně, pokud je zapotřebí hospitalizaci prodloužit, jsou využívána tzv. "plovoucí" lůžka na jiných odděleních, a to převážně chirurgických oborů. Součástí lůžkové části je moderně zařízený operační sál pro mikrochirurgii oka.

Oční oddělení poskytuje nadstandardní placené služby např. operaci převislé kůže víček, odstranění znamének v oční oblasti, elektrokoagulace a další, více viz ceník placených služeb.

Jak nastoupit na operaci?

K přijetí se dostavte nejpozději do 7:30 hodin na recepci v přízemí pavilonu D. Do nemocnice si s sebou vezměte průkaz zdravotní pojišťovny, občanský průkaz, další zdravotní legitimace (průkaz diabetika, doklad o pracovní neschopnosti, nitrooční čočky  - pokud jste již po operaci), dále přezůvky, župan a věci osobní potřeby včetně brýlí na dálku, pokud je nosíte.

Nezapomeňte doporučení Vašeho očního lékaře a základní předoperační vyšetření, které Vám zajistí Váš obvodní lékař.

Ráno v den operace se můžete nasnídat a vzít si své obvyklé léky. Pokud máte cukrovku, je lépe si vzít svůj inzulin s sebou. Oběd Vám zajistíme u nás. Vezměte si s sebou rovněž finanční hotovost pro případné nadstandartní služby, které Vám budou během pobytu nabídnuty.

Operaci provedeme v den přijetí, v odpoledních hodinách budete po kontrole kolem 15:00 hodin propuštěn(a) domů. Ve vyjímečném případě Vám do druhého dne zajistíme lůžko na jiném oddělení naší nemocnice.

Dopravu domů na náklady zdravotní pojišťovny Vám můžeme zajistit jen tehdy, bude-li to nezbytně vyžadovat Váš zdravotní stav.

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nebudete moci dostavit k operaci, prosíme, zavolejte nám, abychom mohli Váš termín včas nabídnout jinému pacientovi. Mějte prosím u telefonu připraveno své rodné číslo.

Pobyt na očním stacionáři

Pacienti jsou ve většině případů operováni v režimu jednodenní hospitalizace:

 • Pacient je v 7:00 hodin po registraci v recepci očního oddělení přijat k hospitalizaci. Po převlečení, přezutí, dalších nezbytných administrativních úkonech, příjmových vyšetřeních a předoperační přípravě vyčká pacient na operaci v denním stacionáři oddělení (eventuálně na lůžku).
 • Operace je provedena během dne, po operaci se pacient vrací do stacionáře nebo na lůžko. Mezi 11:30 a 12:00 hodinou je podáván oběd.
 • Po převazu je hospitalizace uzavřena a pacient je poučen o pooperačním režimu.
 • Po obdržení propouštěcí zprávy a receptů je pacient propuštěn domů. Celková délka pobytu je tedy od 7:00 do 15:00 hodin.

Pokud je pacient operován v celkové anestesii, je hospitalizován v klasickém režimu a to:

 1. den přijetí a předanestetické vyšetření
 2. den operace
 3. den odchod domů

Užitečné informace:

 • Pro zákrok v lokální anestesii stačí předoperační vyšetření cca 4 - 6 týdnů staré. Pokud do dvou měsíců operujeme druhé oko a pacient nebyl v mezidobí vážně nemocen, nové předoperační vyšetření nepožadujeme.
 • Před zákrokem v lokální anestesii může pacient doma snídat a vzít si ranní dávku léků. Je vhodné si sebou pro jistotu vzít léky, které užívá - ne vždy a ne všechny léky máme okamžitě k dispozici.
 • Převlečení na operační sál každý pacient samozřejmě dostane, ale přezůvky je zapotřebí mít své.
 • Pacientovi je standardně implantována čirá foldovatelná čočka z hydrofobního akrylátu prvotřídní kvality.

Jak se chovat po operaci?

Musím:

 • do týdne navštívit svého očního lékaře

 • pravidelně kapat do operovaného oka předepsané kapky (zhruba 1 měsíc)

 • pravidelně chodit na oční kontroly

 • ihned navštívit očního lékaře při :

  • zhoršeném vidění operovaným okem

  • bolesti operovaného oka

  • zarudnutí operovaného oka

Nesmím:

 • dlouhodobě pracovat v předklonu (asi 6 týdnů)

 • posilovat, zvedat těžké věci

 • koupat se ve vodních nádržích

 • vystavovat oči slunečnímu záření

Smím:

 • dívat se na televizi, číst si

 • chodit na procházky

 • dělat všechny běžné domácí práce

Dva dny po operaci je zapotřebí oko chránit obvazem, poté je vhodné do zahojení nosit sluneční brýle. Nové dioptrické brýle Vám předepíše oční lékař až po úplném zhojení operovaného oka (asi za 6 týdnů), protože do té doby se vidění ještě může měnit.

Čeká Vás operace šedého zákalu?


Informace ke stažení

FOTOGALERIE