Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste převzal ORL oddělení v šumperské nemocnici?
Bylo to trochu jako v retro filmech ze sedmdesátých a osmdesátých let. Ocitl jsem se na pracovišti se základním vybavením a přístroji, které pravděpodobně tuto dobu pamatovaly. V tomto smyslu se tehdejší a současná práce nedá vůbec srovnat.
Jaké je tedy přístrojové vybavení v současnosti a jak se liší práce lékaře tehdy a nyní?
V minulosti se ORL lékař spoléhal na vyšetření pacienta pohledem a pohmatem, více se řídil svou vlastní intuicí a měl k dispozici pouze základní zobrazovací metody, jež dopomáhaly ke stanovení diagnózy. V současnosti má k dispozici celou škálu nových diagnostických a terapeutických metod, které mu práci výrazně ulehčují. V tomto ohledu došlo v ORL oboru v posledních několika desetiletích k výraznému skoku dopředu. Na ORL ambulanci nám v práci hodně pomáhá nový moderní přístroj tzv. ORL unit, jenž se skládá z mikroskopu, který umožňuje detailnější vyšetření zevního zvukovodu a bubínku, a dále ze zdroje studeného světla s možností napojení rigidní optiky nebo flexibilního endoskopu. Součástí unitu je další příslušenství určené k výplachům, odsávání a mnoha dalším úkonům. Jednoduše řečeno se jedná o přístroj, v němž je vše potřebné pohromadě. Cena přístroje přesahuje milion korun a my máme dva, na každé ordinaci jeden. K tomu jsme do jedné ambulance pořídili endoskopickou sestavu, která se skládá z kamerové jednotky, LED zdroje světla a full HD flexibilního videolaryngoskopu. Výsledný obraz se přenáší na full HD monitor, což ocení jak vyšetřující lékař, který nález může konzultovat s kolegou bez nutnosti vyšetřovat pacienta dvakrát, tak pacienti, kteří mají možnost vyšetřenípřímo sledovat nebo si prohlédnout uložený záznam. Součástí ambulance je také místnost s novým audiometrem a audiometrickou komorou, jež slouží pro diagnostiku sluchových vad. Prostory operačního sálu prošly v posledních letech kompletní rekonstrukcí včetně upgradu přístrojového vybavení. Na operační sál byl nejprve pořízen operační mikroskop umožňující diagnostickou a terapeutickou mikrochirurgii hlasivek a drenáž středouší pomocí ventilačních trubiček. Dále jsme pak sál vybavili novým polohovatelným operačním stolem a HDTV operační věží s NBI a LCD displejem, jehož kvalitnější obrazový přenos pomáhá operatérovi v orientaci, zobrazení detailů a v důsledku vede ke snížení rizika peri a pooperačních komplikací. Do budoucna počítáme ještě se shaverem pro endoskopické operace. Jedná se o rotační nůž napojený na odsávací systém, který se používá nejčastěji k odstraňování nosních polypů. Naše současné vybavení můžeme označit jako vysoce nadstandardní.
Špičková technika v medicíně je jistě důležitá, ale má-li kvalitně sloužit, musí za ní stát erudovaný lékař. Jste spokojen s personálním obsazením vašeho oddělení?
S tím v tuto chvíli poněkud bojujeme. Několik kolegů z oddělení odešlo nebo odchází do důchodu a zástupy mladých lékařů jsou v nedohlednu. Je to způsobeno částečně tím, že lékařské fakulty opouští vzhledem k současné poptávce zdravotnických zařízení, nedostatečné množství lékařů. Mnozí z absolventů odcházejí do zahraničí nebo se snaží najít uplatnění na univerzitních pracovištích. Určitá část mladých absolventů také nesměřuje k povolání lékaře, ale pracuje pro farmaceutické firmy nebo obchodníky s léčivy a zdravotnickým materiálem. Rozhoduje samozřejmě i finanční ohodnocení. Žijeme v době sociálních sítí, kde se každý dokáže rychle zorientovat zjistit mimo jiné i to, kde lze očekávat vyšší příjmy. Společně s vedením se snažíme situaci řešit. I s menším počtem lékařů musíme odvést kvalitní práci pro pacienty z našeho regionu.
Přesto se Nemocnici Šumperk podařilo získat akreditaci ministerstva zdravotnictví pro vaše oddělení. Co to přesně znamená?
Akreditaci uděluje ministerstvem jmenovaná komise. Prozatím jsme získali akreditaci pro tzv. základní kmen. Ale i to je samozřejmě posun v kvalitě oddělení. Rádi bychom však získali vyšší stupeň akreditace, abychom na našem oddělení mohli udržet mladé perspektivní lékaře a naplánovat jejich předatestační přípravu bez nutnosti dlouhodobé absence na domovském pracovišti. O vyšší stupeň již máme zažádáno, musíme však splnit několik dalších podmínek. Kromě pří strojového vybavení je to i odpovídající spektrum výkonů a dostatečné a kvalitní personální obsazení.
Má ORL oddělení také lůžkovou část?
V současné době máme v rámci chirurgického oddělení vyčleněno šest lůžek. Jsou určena především pro pacienty, kteří přicházejí na plánovanou operaci. Dříve jsme běžně operovali dva dny v týdnu, ale v poslední době počet operací výrazně negativně ovlivnila pandemie COVIDu-19 a s jejími dozvuky se potýkáme dodnes. Ve spolupráci s endokrinologem a chirurgickým oddělením zajišťujeme také operace štítné žlázy, jichž naopak v poslední době přibylo.
S jakými zajímavými případy se na oddělení setkáváte? Vzpomenete si na nějaký kuriózní?
Běžné případy samozřejmě převažují, ale čas od času nám tuto rutinu dokážou zpestřit např. malé děti, které si v rámci poznávání okolního světa zavádějí do uší nebo do nosu různé cizí předměty. Plastové a kovové kuličky, korálky, různé díly nebo části stavebnic, molitan nebo bonbony tic-tac. Horší jsou ale např. fazole, hrách, čočka nebo kukuřice, jež ve vlhkém prostředí bobtnají, a jejich vyjmutí může činit obtíže. Pokud jsou cizí tělesa zaklíněná v nosním vchodu, je možné je odstranit i doma. V případě, že se jedná o kulatá tělesa bez hran a jsou zaklíněná hlouběji, nesnažte se je odstranit sami a už vůbec ne pinzetou. Pinzeta po jejich povrchu jenom sklouzne, zatlačí těleso ještě hlouběji a pak hrozí jeho vdechnutí!
Může se do uší dostat také například hmyz?
Ano, samozřejmě. Setkáváme se skutečně i s kuriózními případy. Když se dostane hmyz do ucha zvukovodem až k ušnímu bubínku, vyvolává to velmi nepříjemné akustické vjemy. Doslova slyšíte, jak vám hmyz „dupe“ po bubínku. Člověk je pak schopen použít i ostrý předmět k usmrcení hmyzu, čímž většinou napáchá víc škody než užitku a může skončit s roztrženou kůží ve zvukovodu a dírou v bubínku se všemi důsledky. Rychlá první pomoc spočívá v zakapání nejlépe nějaké viskózní tekutiny (např. oleje) do ucha, ve které se hmyz utopí a pak vypláchne vodou. Vzpomínám si na případ klíštěte zakousnutého do kůže zvukovodu. Po nasátí krve klíště svým objemem ucpalo celý zvukovod. Jednou jsem pod mikroskopem zaregistroval v uchu malého pavoučka, který si dokonce stihl uplést i pavučinu.