Na oddělení dochází fyzioterapeutka dvakrát týdně, aby se stihla věnovat většině rodiček. Návštěvu u novopečených maminek zahajuje svým představením a dotazem, jak se maminky cítí a jak se jim daří. Pokud je trápí něco konkrétního, věnují se především tomuto „problému“. Pokud maminky nic netrápí, pečují o břišní stěnu, projdou společně základní cvik na aktivaci pánevního dna, pokračují polohováním na břicho a ošetřením lymfatického systému beder a pánve pro podporu regenerace. „Dle nejnovějších poznatků je pro ženu v šestinedělí důležitá regenerace a péče o sebe a miminko. Pokud byl někdo zvyklý cvičit a chce co nejdříve po porodu zahájit cvičení, probereme možnosti a případně další cviky, které žena může provádět. Hodně si se ženami povídám, návštěva má edukativní charakter, zejména v případě jizvy. Ať už po císařském řezu nebo po porodním poranění či nástřihu“, uvádí Mgr. Karolína Svobodová.
Porod císařským řezem je velký zásah do organismu, tím pádem je i rekonvalescence obtížnější. Velkou roli hraje především vnímání bolesti, které je u každé ženy individuální a může ji limitovat v péči o sebe i miminko, zejména v prvních dnech. I u vaginálního porodu se vyskytuje bolest v případě porodního poranění nebo nástřihu hráze, kdy opět vzniká jizva. „Na konci mé návštěvy mi maminky děkují za informace. Celkový dojem z jednotlivých schůzek mám i já osobně pozitivní. I ženy vícerodičky, které mají při prvním kontaktu pocit, že už jim nemám co předat, jsou mile překvapeny. Z mého pohledu je to dáno především tím, že se žen dotýkám a ulevuji od bolesti nebo diskomfortu, který po porodu v těle je. Také spolu občas projdeme něco, z čeho mají strach.“
Kromě práce přímo na porodnickém oddělení také vede Karolína Svobodová kurzy cvičení pro těhotné, které probíhají na rehabilitačním oddělení naší nemocnice. Cvičení je zaměřeno na udržení funkce kyčelních kloubů, pánve, svalů pánevního dna a udržení kondice. To vše je v závěru doplněno o krátkou relaxaci. „Je to kombinace cviků vycházejících z vývojové kineziologie, cviků na uvědomění, jógových prvků, pohybů všedního dne,“ dodává.