Nádory varlat a jak poznáte, že je něco špatně?
Na varlatech se mohou vyskytovat bulky nebo hrbolky. Můžete pociťovat bolest nebo takzvaný pocit nepohody ve varleti. Všimnout si můžete i jeho zvětšení, zmenšení či ztvrdnutí. Trápit vás může tupá bolest v tříslech, dolní partii břicha, pocit napětí, citlivost a zvětšení prsních žláz.
Tyto nádory se vyskytují nejčastěji mezi 15. až 40. rokem, u starších mužů se vyskytují zřídka. Ročně onemocní asi 500 mužů. Počty diagnostikovaných pacientů v dlouhodobém trendu bohužel stabilně narůstají. Z hlediska klinického stádia onemocnění bylo v období 2014-2018 82 % nově diagnostikovaných nádorů zachyceno v časném stádiu, což úzce souvisí s příznivou prognózou tohoto onemocnění.
Kdy zbystřit ohledně nádorů děložního čípku a hrdla?
Mezi příznaky tohoto onemocnění patří bolest v podbřišku, krvavý výtok a obtížné močení.
Společně s rakovinou prsu patří mezi nejrozšířenější ženské onemocnění. Ročně je diagnostikováno u přibližně 800 žen. V posledních letech je zaznamenán pozvolný pokles onemocněných. Více než polovina těchto nádorů je také zachycena v ranném stádiu a je lépe léčitelná. Hlavním činitelem změn na hrdle je HPV virus (high risk Human Papillomavirus).
Prevencí je v současné době očkování proti HPV infekci. Na výběr je ze tří vakcín, Silgard, Cervarix nebo Gardasil 9. Očkují se dívky i chlapci od dovršení třináctých až nejpozději jeden den před dovršením 14.narozenin. Očkování je hrazeno zdravotními pojišťovnami. Důležité však je, že očkování je účinnější ještě před začátkem pohlavního života. Své děti můžete nechat naočkovat u dětského lékaře nebo gynekologa. Po očkování jsou i nadále samozřejmě nutné pravidelné gynekologické kontroly a cytologický stěr, který dokáže odhalit změněné buňky na povrchu děložního čípku.