Soutěží se ve čtyřech disciplínách: Robot Game, Robot Design, Inovation Project a Core Values. Každý rok je stanoveno zadání kategorie Inovation Project, kterého se týmy musí držet. Letošní téma bylo zaměřeno na úspory energií. Témata vymýšlejí hlavní organizátoři v USA, v minulých letech se týkala třeba odpadů, zlepšení městského života, práce ve vesmíru, pomoci seniorům, domácích zvířat nebo třeba lidského těla. Projekt GYZA Teamu spočíval v ušetření energie při osvětlování ulic. „V menších obcích nebo předměstích by lampy nemusely svítit pořád, ale rozsvěcovaly by se při průchodu lidí. Kamery napojené na mikropočítač hlídají prostor a pomocí neuronové sítě rozeznají člověka od zvířete. Také poznají pohybující se auto. Neuronová síť se umí učit, takže by pak systém mohl předpokládat, kam asi člověk půjde a světla by svítila v předstihu. Tým si dlouho nemohl vybrat téma a zkoušel i jiné nápady, takže nevíme, kdo je autorem myšlenky. Na hardware a software pracovali především Vít Babišta a Vít Chlumský. Zbytek týmu se podílel na anketách, grafice, zpracování prezentace a samozřejmě na další disciplíně, Robot Game,“ uvedla RNDr. Pavlína Horáčková, učitelka a koučka robotického týmu.
Mezinárodnímu kolu soutěže First Lego League předcházelo regionální kolo v Olomouci a národní kolo v Praze. Z obou postupových soutěží si GYZA Team odvezl 2. místo, které získal po součtu bodů ze čtyř soutěžních disciplín. „Snažili jsme se věnovat práci na projektu a moc jsme nepřemýšleli nad tím, že by byla nějaká šance dostat se do nejvyššího kola v Sydney. Nadějí se pro nás stalo umístění v kategorii s výzkumným projektem, který v obou postupových kolech získal 1. místo. Jelikož se ale celkový výsledek sčítá ze čtyř disciplín, bylo nutné zlepšit se ve zbylých kategoriích,“ vysvětlil Vít Babišta, člen GYZA Teamu. Také dodal, že je před velikonočními svátky kontaktovala jejich koučka s tím, že byli díky jejich projektu pozváni na mezinárodní kolo do Austrálie. „Jelikož jsme měli na rozhodnutí jen pár pracovních dnů, museli jsme rychle jednat. Přesvědčit rodiče, sehnat sponzory a následně nás čekaly dva měsíce intenzivních příprav. Snažili jsme se vylepšit nejen v samotných disciplínách, čekala nás také úprava textů i samotné prezentace. Bylo důležité umět reagovat, zodpovědět dotazy a obhájit náš projekt, to vše v anglickém jazyce. Myšlenka na to, že můžeme reprezentovat naši zem na soutěži FLL v Austrálii jako jediný tým z České republiky nás nabíjela.“
Samotná soutěž vyžaduje stavbu a naprogramování lego robota pro plnění dopředu známých úkolů na soutěžním stole, vytvoření inovativního řešení na zadané téma (letos úspory energií), dokumentace činnosti, vytvoření prezentací k projektu i robotické části, trénink jezdců, kteří ovládají robota, i trénink celého týmu, aby dokázal porotě svého robota i projekt co nejvíce přiblížit během pouhé půlhodiny. V obrovské konkurenci dokázal GYZA Team zvítězit v kategorii Core Values, ve které porotci ocenili nejen týmovou spolupráci studentů napříč různými ročníky při přípravě a prezentaci projektu, ale i samotný inovativní projekt zaměřený na úsporu energie při veřejném osvětlení ulic. „Zvítězili jsme v disciplíně Core Values, dříve označované jako týmová spolupráce. V ní porota na základě prezentace, deníků dokumentujících činnost po celé období a rozhovoru s žáky posuzuje, v čem a jak se zlepšili nejen v robotice, ale především v týmové spolupráci, prezentačních dovednostech, objevování nových věcí, akceptování odlišností a jejich využití pro společný cíl,“ popsala koučka GYZA Teamu. „Poslední den jsme při slavnostním vyhlášení tiše doufali v naše dobré umístění v kategorii Inovation Project. Chvilku zklamání vystřídala obrovská radost při vyslovení jména GYZA za první místo v disciplíně Core Values. Po skončení předávání cen s následnou upřímnou gratulací ostatních týmů jsme své vítězství oslavili jak jinak než týmovým pokřikem. Pocit napětí vystřídal pocit pokory a následně hrdosti, že jsme to dokázali,“ popsal Vít Babišta.
Sehnat sponzory, kteří pomohou zafinancovat nákladnou cestu a samotný pobyt v Austrálii, nebylo však vůbec jednoduché. „Jen díky společnému úsilí rodičů, studentů, učitelů i funkcionářů Sdružení GYZA se to nakonec povedlo. A samozřejmě díky ochotě sponzorů pomoci i v současné těžké době. Některé oslovené firmy ani neodpověděly, některé odmítly. Jsme velmi vděční Nemocnici Šumperk i Interně Zábřeh za podporu a korektní jednání. Doufáme, že naši studenti své znalosti, schopnosti a zkušenosti využijí ve svém pozdějším studiu i profesním životě (a nechtějí všichni studovat jen technické obory, i když ty jsou v současnosti pro zdravotnictví velmi důležité, jeden z nich uvažuje omedicíně),“ dodala RNDr. Pavlína Horáčková. Vít Babišta ještě doplnil poděkování jejich koučce: „největší díky však patří našemu kouči – paní učitelce Horáčkové, za trpělivost, podporu týmovosti, a hlavně odvahu jít do toho s námi.“
Robotický kroužek funguje na zábřežském gymnáziu už od roku 1996 a kromě FLL soutěží v dalších disciplínách u nás i ve světě. Jeho členové se podívali například do Jihoafrické republiky, Mexika, Chile, Francie, Německa, Rakouska a Polska. Za největší úspěch považují vítězství a třetí místo v robotickém sumo v Číně v roce 2017. V letošním roce měl kroužek 30 členů ve věku od 11 do 19 let a s jeho vedením obětavě pomáhali jeho bývalí členové Vojtěch Strašil a Martin Štoudek. Tým pro FLL má 10 členů ve věku 14 až 18 let.