Jedná se o diagnostiku mimo laboratoř. Cílem je, aby s přístrojem mohli pracovat i zaškolení zdravotničtí pracovníci, nejen profesionálové z laboratoře. Firmě Abbott se podařilo vyvinout novou technologii PCR, tzv. izotermální amplifikaci. Její největší výhodou je velká rychlost získání výsledku a současně podstatně vyšší citlivost oproti antigenním testům. Výsledek je k dispozici do 13 minut, pacienta je tak možné vyšetřit během samotného příjmu. Obsluha přístroje je velmi jednoduchá, po zaškolení ji všichni výborně zvládají. Vyšetření se provádí technikou klasického výtěru z nosohltanu.
Obrovským benefitem je, že pozitivně testovaní mohou být umístěni přímo na izolační lůžka jednotlivých oddělení nebo na infekční oddělení. Odpadá doba, po kterou dříve čekali pouze v izolaci na výsledek PCR testu z laboratoře, který v normálním laboratorním provozu trvá řádově hodiny. Navíc mimo pracovní dobu laboratoře bylo zdržení výsledku o hodně delší. V praxi to na dětském oddělení vypadalo tak, že každého pacienta podezřelého na pozitivitu přítomnosti koronaviru musel personál izolovat až do doby výsledku PCR testu. Jeho výsledek byl v případě odpoledního odběru k dispozici až druhý den. Po celou tuto dobu se musel personál, byť kvůli pouhému měření teploty pacienta, převlékat do jednorázových ochranných oděvů. Nutná izolace pacientů tak komplikovala provoz na jednotlivých odděleních vzhledem k omezenému počtu pokojů. Péče byla náročná nejen na vytíženost personálu, ale i na vysokou spotřebu ochranných prostředků. Díky novému přístroji se zdravotníkům uvolnily ruce a organizace pozitivních pacientů probíhá mnohem efektivněji.
Dříve jsme testovali přijímané pacienty antigenními testy, nevýhodou byla ale jejich nižší citlivost a nutnost ověření výsledku testem PCR. Opět docházelo ke zdržení s konečným nálezem. Výsledky z tohoto přístroje už se ověřovat nemusejí. Před jeho zprovozněním kontrolovala mikrobiologická laboratoř pozitivní i negativní nálezy metodou klasického PCR. Nálezy se vždy shodovaly. U pacientů, kteří jsou pozitivní a mají příznaky, provádí laboratoř rozšířené PCR, aby odhalila případné mutace viru. Jedná se o další PCR k rozlišení, zda se pacient nakazil variantou delta nebo omikron. V budoucnu se bude asi jednat i o jiné varianty. Toto PCR se provádí už přímo v laboratoři. Tím, že laboratoř provede tento test, tak zároveň trvale ověřuje správnost výsledků z ID NOW.
Největším benefitem nového přístroje je z pohledu laboratoře rozhodně zklidnění provozu. Je to především díky tomu, že odpadají požadavky na urgentní vyšetření PCR, které hodně komplikovaly práci laboratoře. Z pohledu nemocnice se jedná o maximální zefektivnění třídění pacientů na příjmu. Cílem je oddělit pozitivní od negativních co nejdříve, aby nedocházelo k přenosu viru mezi pacienty v rámci hospitalizace. Taky je možné lepší využití izolačních a infekčních lůžek, zvláště v době vrcholu epidemie, kdy jich nemusí být vždy dostatek z důvodu velkého počtu pozitivně testovaných pacientů.