Nový InBody přístroj
Diagnostická váha InBody funguje na principu bioelektrické impedanční analýzy. To znamená, že jsou do našeho těla vysílány lehké elektrické impulzy, které se v různých strukturách našeho těla šíří různými způsoby (např. tuk se chová jako izolant, voda se chová jako vodič atd.). To nám umožňuje vyhodnotit množství tuku, svalové hmoty, vody a minerálů v těle. Je díky ní možno odhadnout také množství viscelárního tuku, který se nachází kolem našich orgánů, a je mnohem nebezpečnější než ten podkožní. V neposlední řadě nám váha umožňuje odhadnout hodnotu bazálního metabolismu, což je naprosté kalorické minimum, které naše tělo potřebuje, aby fungovalo. To nutričním terapeutům pomáhá nastavit správnou kalorickou hodnotu jídelníčku pro každého pacienta.
Váha InBody také poskytuje jednoduchý a přehledný výstup, takže pacient odchází domů informovaný a s kompletním přehledem. V grafu vidí, jak se jeho hodnoty mění v čase, což je také pro mnohé z nich velmi motivující. Měření na InBody přístroji bude v naší ambulanci dostupné i pro samoplátce. Právě, když píšeme tento článek, se pracuje na nastavení podmínek. Je možné, že ve chvíli, kdy ho čtete, je již tato služba dostupná – mrkněte na naše webové stránky.
Nejčastější případy v nutriční ambulanci
V nutriční ambulanci na denní bázi řešíme klasické redukce hmotnosti, ale také opačně, podvýživy. Ty bývají nejčastěji u starších ročníků, u nemocných osob, ale i u dětí. Co ale řešíme v poslední době asi nejčastěji, je dětská obezita. Tam zaznamenáváme největší nárůst, je jich rozhodně více než redukcí u dospělých. Samozřejmě jsou případy, kdy jsou si rodiče vědomi problému, který jejich dítě má, a jsou připraveni pro zlepšení jeho stavu udělat vše potřebné, často se ale bohužel setkáváme i s přístupem „pan doktor nás sem poslal, tak jsme tady.“ A tam hned víme, že to bude složitá práce.
Mnoho rodičů si například stěžuje na to, že jejich dítě odmítá ovoce a zeleninu. Tomu se dá předejít tím, že dětem budeme dávat tyto potraviny od malička, a že je sami budeme jíst – děti totiž ve stravě odkoukávají od rodičů. I starší dítě je ale možno na ovoce a zeleninu naučit. Nejlepší je kombinovat chutě a zeleninu (nebo například luštěniny) dětem zapracovat do jídel, která mají rády. Například pokud mají vaše ratolesti rády boloňské špagety, zkuste jim do nich nastrouhat mrkev nebo přidat trochu čočky. Stejně se dá například přidat červená řepa do karbanátků nebo rozmixovat luštěniny do polévky. Postupným přidáváním si děti na nové chutě zvyknou a časem jim přestanou vadit úplně.
V poslední době z rodin také mizí společné stolování. Každý jí u svého oblíbeného seriálu, u zpráv nebo u sociálních sítí. Tím si ale zaděláváme na další problémy – mozek se nesoustředí na jídlo, takže za chvilku ani nevíte, že jste jedli. Navíc si mozek u některých pořadů (např. detektivky, horory) může navodit pocit stresu a začít více ukládat.
Problém je dnes u dětí jak na straně výživy, tak i na straně pohybu. Děti jsou lenivější, jsou zvyklé, že rodiče dělají spoustu věcí za ně. Chybí jim přirozený pohyb – ve škole mají tělocvik většinou 2 hodiny týdně, a i tak víme, že se z něj spousta z nich „uleje“. A odpoledne raději hrají hry na PC a koukají na televizi, než by šly s kamarády ven.
Je to začarovaný kruh, ze kterého je těžké se vymanit. Náš obor je velmi komplexní a multidisciplinární, pro zlepšení kondice a celkového zdraví je třeba udělat spoustu malých změn. S každým pacientem pracujeme individuálně a po malých krůčcích. Nejde jen říct, že má obézní člověk méně jist. To je jako byste někomu, kdo se topí, řekli, aby více plaval.