Umyjte si ruce a nemněte si oči
Mnutí nebo tření poraněnému oku rozhodně nepomůže. Naopak! Ať máte sebevětší nutkání, snažte se to vydržet a poraněné oko zbytečně nedráždit. Než se pustíte do ošetřování sebe nebo někoho jiného, důkladně si umyjte ruce. Stačí, když k tomu použijete mýdlo a teplou vodu. Cizí tělíska v oku odstraňujte sterilním vatovým tamponkem. I tady platí, že čistota je na prvním místě. Předmět byste rozhodně neměli vytahovat tvrdým nebo špinavým nástrojem. Na závěr ošetřené oko vykapejte borovou vodou, případně očními kapkami.
Trn z oka nevytahujte násilím
Pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se ho nesnažte odstranit silou. Se zapíchnutým trnem nebo třískou raději vyhledejte pomoc lékaře! To samé platí pro poranění, ke kterým dochází v dílně nebo garáži. Zapíchnutý odštěpek kovu a drobné střípky skla mohou při neodborné manipulaci trvale poškodit zrak! Primářka ještě dodává: „Stejně tak se nevyplácí podcenit pohmoždění oka či závažnější úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice. Tato vážná poranění oka mohou způsobit i poruchu prostorového vidění.“ O důvod víc, proč okamžitě vyhledat odbornou pomoc.
Při poleptání rychle pod vodu
S chemickými látkami pracujte zvlášť opatrně! Zahrádkářská hnojiva, postřiky a louhy totiž umí nadělat v oku pořádnou paseku, a to během několika málo vteřin. „Jakmile dojde k zasažení oka jakoukoli chemikálií, je dobré ho co nejrychleji vypláchnout proudem studené vody směrem od vnitřního koutku ven. Důkladnost výplachu ale nepodceňujte. Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní“, varuje primářka. Doporučuje tedy oko vypláchnout a neotálet s návštěvou lékaře.
Nedívejte se do sluníčka
Taky vás těší, když zahradničení provází slunečné počasí? Pak pozor na UV záření! Upírání zraku přímo do slunce může kromě rohovky poškodit i čočku a odtud už je jen krůček k šedému zákalu. Negativní dopady UV záření se ale nemusí projevit hned. Úporná bolest očí, slzení a světloplachost se může dostavit klidně až po šesti nebo dvanácti hodinách. I tady je nutné zajít na oční. „V těchto případech pacientovi nakapeme do oka analgetika. Obecně také pomáhá přikládat studené obklady a pobývat v tmavé místnosti“, dodává MUDr. Michálková.
Chraňte si oči i ruce
Asi vás napadne otázka, jak při práci na zahradě úrazům očí předejít. Na to má naše primářka jednoduchý recept. – Pořiďte si kvalitní brýle, které budou vaše oči chránit. A nezapomeňte ani na rukavice. „Mnohá poranění totiž vzniknou tak, že si potřísněnýma rukama oči bezmyšlenkovitě promneme“, vysvětluje MUDr. Michálková.
Zahradničení vám může znepříjemnit také alergie, kterou jsme se zabývali v předchozím článku. V případě jakýchkoli obtížích navštivte naši oční ambulanci v areálu Nemocnice Šumperk (pavilon D). MUDr. Michálková a její kolegové jsou tu pro vás od pondělí do pátku. A protože dobrý zrak si žádá pravidelnou péči, objednejte se k nám (tel. 583 332 752) i na preventivní prohlídku!