Proto je třeba také krevní plasmy, která je stále důležitá při záchraně zdraví i životů. A v budoucnu možná bude důležitá i při léčení diagnózy COVID-19.
O odborný pohled jsme požádali paní primářku hematologicko-transfuzního oddělení naší nemocnice, MUDr. Marii Urbánkovou, která má také zásadní novinku v souvislosti s darováním plasmy a bezpečností tohoto výkonu. Tou novinkou je možnost testování všech dárců na přítomnost nemoci COVID-19.
V současné době jsme svědky významného omezení všech lidských aktivit, mnohdy lidé ani nevycházejí ze svých domovů díky strachu, který se společností šíří. Jak se tento složitý stav projevuje u našich dárců plasmy?
V posledních týdnech se počty dárců snížily asi o třetinu. Naši dárci jsou stateční, ale některé z nich mohla postihnout karanténa, nebo byli v kontaktu s někým, kdo se nacházel v rizikové oblasti, nebo jednoduše musejí hlídat malé děti, protože jsou zavřené školy a školky. Proto jsme si dovolili oslovit všechny naše zaregistrované dárce a odezva byla až nečekaně vstřícná. Všichni, kdo byli schopni, přišli plazmu darovat. Za to jim patří velký dík a uznání.
Jak probíhá proces darování plasmy v době, kdy je areál nemocnice uzavřen? Budova samotná, kde odběry probíhají je přímo v areálu nemocnice. Jak se k Vám dárci dostanou?
Není to nic složitého. Z důvodů bezpečnosti jejich vlastní i zdravotnického personálu prochází dárci u hlavního vchodu kontrolním bodem, kde sdělí, že jdou darovat plasmu. Je jim změřena teplota a formou dotazování je prověřeno, zda nebyli v jakémkoli rizikovém kontaktu. Na oddělení ještě dárce vyplní krátký dotazník k této problematice. Pak již probíhá vše standardním způsobem.
Změnila se spotřeba plasmy a výrobků z plasmy nějak výrazným způsobem v době, kdy se naše nemocnice musela vnitřně transformovat, aby vyhověla případnému náporu pacientů s COVID-19?
Spotřeba plasmy nezaznamenala v uplynulých týdnech nijak výrazný pokles. Je potřebná při mnohých běžných lékařských úkonech. Proto bychom rádi pozvali i nové dárce, kteří by chtěli pomoci právě v této nelehké době.
Jak je zajištěna bezpečnost dárců a také příjemců plasmy?
Jak jsem již zmínila, každý dárce prochází základním vyšetřením při příchodu do areálu. Před odběrem pak vždy podrobným vyšetřením krve. A co je velice důležité, jsme velice rádi, že můžeme každému našemu dárci udělat vyšetření pomocí rychlotestu (rapidtestu) a to v zájmu našem i v zájmu dárce.
V poslední době se mluví o plasmě lidí, kteří úspěšně překonali koronavirovou infekci jako o jednom z možných léků proti COVID-19. Jak se na tuto možnost díváte z Vašeho odborného hlediska?
Vidím tuto cestu jako velmi nadějnou. Rádi bychom se do procesu testování této metody zapojili. Potřebovali bychom pro to samozřejmě vstřícnost dárců, kteří nemoc úspěšně zvládli. A také kvalitní testovací přípravky, které by odhalily kvantitativní hodnoty protilátek u konkrétního dárce. Z výzkumů vyplývá, že ne každý, kdo infekci prodělá, je vybaven protilátkami stejně.