Plazmaferetické centrum

Krevní plazma je pro nás nenahraditelná. Pomozte jejím darováním i Vy!

CO JE KREVNÍ PLAZMA?

Krevní plazma obsahuje látky nezbytně důležité pro zachování imunity a srážlivosti krve. Z této skutečnosti vyplývá její důležitost v moderní medicíně. Darováním plazmy pomáháte zachraňovat životy pacientů při masívních krváceních, těžkých popáleninách, poruchách srážení krve, lidem s poškozenou imunitou a při mnoha dalších závažných onemocněních a zraněních.

VYUŽITÍ KREVNÍ PLAZMY

Plazma se zpracovává buď pro takzvané klinické účely, kdy je pacientům aplikována během transfuzí nebo se z ní vyrábějí speciální léčivé přípravky, tzv. krevní deriváty.

  • Albumin – podáván při rozsáhlých popáleninách, jaterních onemocnění
  • Imunoglobuliny – látky důležité na podporu imunitního systému
  • Koncentráty koagulačních faktorů a inhibitorů – faktory VIII a IX pomáhají hemofilikům

PLAZMAFERÉZA

Krevní plazma se odebírá pomocí technologie zvané plazmaferéza, při které se oddělí tekutá plazma od bílých a červených krvinek. Zatímco plazma se sbírá do plastového vaku, krvinky se automaticky vrací zpět dárci do těla. Dárci se odebírá 650 ml a více. Plazma má rychlou schopnost regenerace, zdravý organismus chybějící množství plazmy nahradí asi do 48 hodin. Proto je možné plazmu darovat častěji než celou krev.

DÁRCE KREVNÍ PLAZMY MUSÍ SPLŇOVAT

  • 18 až 65 let
  • hmotnost více než 50 kg
  • dobrý zdravotní stav
  • souhlas dárce
  • dlouhodobý pobyt v ČR
  • platné zdravotní pojištění

ODBĚR KREVNÍ PLAZMY

Zásady před odběrem: dostatečný přísun tekutin, 24 hod. před odběrem nepít alkohol, nejíst tučná jídla, před odběrem lehce posnídat.

Odběry plazmy jsou dárci velmi dobře snášeny, tělo zdravého člověka se bez problémů vypořádá s pravidelným darováním plazmy. Minimální interval mezi odběry plazmy je 14 dní v souladu s českou legislativou.

Každý provedený odběr je laboratorně testován zejména na přítomnost virů: žloutenka typu B, C,

HIV 1/2 , syfilis. Dále se vyšetřuje krevní skupina ABO, RhD, nepravidelné protilátky proti červeným krvinkám, celková bílkovina, cholesterol, popř. další potřebná vyšetření podle aktuálního zdravotního stavu dárce.

Přísná pravidla platí pro ochranu zdraví dárců. Od hygienických opatření na odběrovém sále přes použití sterilních a jednorázových odběrových sad. Po celou dobu odběru jsou dárci v kontaktu s kvalifikovaným personálem.

BENEFITY

Úspěšně spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami, Českým červeným křížem a v neposlední řadě s vedením města Šumperk.

Benefity pro dárce: studijní/pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, výhody od zdravotní pojišťovny, občerstvení, odpočet ze základu daně z příjmu.

ORDINAČNÍ HODINY
  • Po - Pá 6:00 - 12:00
NÁŠ TÝM

PRIMÁŘ

MUDr. Marie Urbánková

VEDOUCÍ LABORANTKA

Andrea Charalambidu

FOTOGALERIE